וידאו: חולמים על משפחה גאה? חבל, לסמוטריץ' יש תכניות אחרות

דעה: במסגרת הדרישות הקואליציוניות, דרשה מפלגת "איחוד מפלגות הימין" להקים את האגף ל"חיזוק ערכי המשפחה" - מכבסת מילים להומופוביה בחסות הממשלה

עודד פריד
עודד פריד נגד האגף ל"חיזוק ערכי המשפחה" צילום: ליאור נאור

יודעים מה השלב הראשון בהצעת חוק? לא, זה לא לנסח אותה או לגייס חברי כנסת שיתמכו בה. השלב הראשון הוא למצוא לה את "השם הנכון". שם טוב של הצעת חוק יכול למסגר את הדיון ולחרוץ את גורלה. בסופו של דבר הצעות חוק הן כמו מכוניות - וצריך למכור אותן.

כשאתם שומעים על "חוק הגיוס" אתם מיד מבינים במה מדובר, ולתמוך ב"חוק הצרפתי" נשמע הרבה יותר טוב מלהסביר שאתה מאפשר לראש הממשלה לעקוף את חוק העונשין. גם האגף "לחיזוק ערכי המשפחה" נשמע אחלה. גם לחזק, גם ערכים וגם משפחה. מי יכול להתנגד לדבר כזה? אבל אל תתבלבלו, אם אתם להט"ב, אף אחד ב'איחוד מפלגות הימין' לא מחפש בטובתכם.

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

לכתבה המלאה

על 'האגף לשימור המשפחה היהודית' שמעתם?

ההצעה נשמעת תמימה ובאמת עברה בשקט יחסי. מספר אנשי תקשורת אפילו התפלאו לשמוע על התנגדות לה. מעניין מה הייתה תגובתם אם ההצעה הייתה נקראת בשמה האמיתי "האגף לשימור המשפחה היהודית-אורתודוכסית".

בראיון לוואלה! NEWS, הסביר ח"כ בצלאל סמוטריץ' שההצעה היא הדבר הנכון, היא "ערכית-יהודית". הוא דיבר על עידוד מושג 'משפחה', וכשנישאל אם יש בכך מסר נגד זוגות חד מיניים השיב שהוא "לא נכנס לזה". הוא טען ש"במקום לריב בכל מיני תופעות, מוסדות ומנגנונים שפועלים נגד מוסד המשפחה, אנחנו רוצים לחזק את המשפחה". מי הן אותן 'תופעות' עליהן הוא דיבר? אילו 'מוסדות' או 'מנגנונים' פועלים נגד מוסד המשפחה?

אני לא מכיר אף עמותה שיזמה קמפיין ציבורי לעידוד גירושים או מסע פרסום שקרא לצעירי ישראל להישאר רווקים לנצח. לעומת זאת, הטרמינולוגיה שטוענת ל"חיזוק ערכי המשפחה" מוכרת היטב מקמפיינים הומופובים של השנים האחרונות, שנועדו לערער את הלגיטימציה של משפחות גאות.

סמוטריץ' טוען שהדרישה נועדה לצמצם את מספר מקרי הגירושין בישראל ומבקש אגף שיפעל לקידום הכנה לנישואים, ייעוץ זוגי והדרכה הורית, וייתן הטבות מס לזוגות שייפנו לייעוץ לפני גירושים. אלא שמסגור הדיון כאילו מדובר באגף שמטרתו לחזק את ערכי המשפחה, מצליח להעלים את הדיון האמיתי מהשאלות: מה ההגדרה למשפחה? ואילו ערכים בדיוק יקדם האגף?.

נציגי אחוד מפלגות הימין בבית הנשא. צילום: שלומי גבאי (צילום: שלומי גבאי)

איך זה יראה?

אילו תכנים יועברו בקורס ההכנה? אולי ילמדו שם נשים שמקומן בבית, בגידול הילדים וניהול משק הבית על מנת שבעליהן יהיו מרוצים וחיי הנישואים יפרחו? האם גם זוג גברים שייקלע למשבר בנישואים ייקבל הטבות מס כדי לפנות לייעוץ ולשמר את התא המשפחתי שלהם?

יש כמה תסריטים:
זה בוודאי יתחיל בהטבת מס לזוגות שיפנו לייעוץ לפני גירושים - אבל כששלומי ויונתן יבקשו את אותה הטבה המדינה תטען שרישום נישואים של בני זוג מאותו המין לא מהווה הכרה רשמית בנישואים ולכן הם אינם זכאים.

אחר כך יפתח קורס הכנה לנישואים, שיסביר על התנהלות פיננסית נכונה, מיומנויות תקשורת בזוגיות ואולי אפילו יעניק שי צנוע למשתתפים - כרטיס זוגי לקולנוע. האגף יסביר שהקורס פתוח לכולם אבל כדי להירשם צריך להביא תעודת רישום לנישואים מהרבנות. אז מיכל ויעל, שהרבנות לא מכירה בזוגיות שלהן ובזכותן להינשא, לא יוכלו להשתתף.

ועד מהרה האגף החדש יציג מחקר שלטענתו צריך לחזק את תדמית 'מוסד הנישואים' בציבור וייצא בקמפיין פירסומי נרחב. בקמפיין יופיעו זוגות אמיתיים עם טיפ מחיי הנישואים, לחיזוק ערכי המשפחה. ההוראה ללשכת הפרסום הממשלתית תהייה לשלב בקמפיין ייצוגים מגוונים ולשם כך יגויסו זוג חרדי מירושלים, זוג עולים חדשים מקרית ביאליק, ואפילו זוג של גבר חובש כיפה ואישתו החילונית מרעננה. זוגות מאותו המין לא יופיעו בשילוט כמובן, כי האגף לא רוצה לפגוע ברגשות הציבור.

יו"ר "הבית היהודי", בצלאל סמוטריץ' (צילום: ראובן קסטרו)

מספיק להתחסד

למה הדרישה היא שהאגף החדש יוקם דווקא במשרד שבשליטת איחוד מפלגות הימין? כי מה שעומד מאחורי ההצעה החדשה של חבר הכנסת סמוטריץ', הוא לא פחות מגיוס הממשלה למאבק שלו בקהילה הגאה. האגף הזה נועד לייצר הפרדה ברורה בין משפחות שח"כ סמוטריץ' מאשר, ואותן יש לחזק ולשמר, לבין משפחות של אזרחיות ואזרחים סוג ב' שיש לערער להן את הלגיטימיות.

אם באיחוד מפלגות הימין באמת דואגים כל כך לשלמותן של משפחות, הם מוזמנים להתחיל בהכרה במשפחות של בני ובנות אותו המין וילדיהן, ברישום הורות של שתי בנות זוג כמו כל זוג הטרוסקסואלי, במתן אפשרויות אימוץ ופונדקאות בישראל ובעוד שורה ארוכה של צעדים להבטחת שוויון למשפחות גאות.

אל תתבלבלו, "חיזוק ערכי המשפחה" היא מכבסת מילים. גם החוק ל"הגנה על מוסד הנישואים" שחוקק בארה"ב בשנת 1996 נשמע טוב אבל מאחורי השם התמים והחיובי עמד חוק הרסני.DOMA ((Defense Of Marriage Act היה החוק שהגדיר שנישואים הם 'איחוד בין גבר אחד לאישה אחת' ואיפשר למדינות ארצות הברית השונות לסרב להכיר בנישואים גאים. אותו חוק גם מנע מבני זוג מאותו המין זכויות פדרליות שניתנו לבעל ואישה כגון ביטוח בריאות, קצבאות, הגירה ועוד. החוק הזה בוטל ב 2013 על ידי בית המשפט העליון של ארצות הברית שקבע שהוא פוגע בזכותם החוקתית של בני ובנות אותו המין לנישואים.

"חיזוק ערכי המשפחה" היא מכבסת מילים אבל אין מספיק מלבין בעולם כדי לנקות את ההצעה הזו מההומופוביה שמרוחה עליה. זו מלחמה בקהילה הגאה. זו מלחמה בנישואים שלא דרך הרבנות, זו מלחמה במשפחות חדשות ומלחמה בערכים מודרנים וליברליים. תזכרו שבסופו של דבר אם זה נראה כמו ברווז, הולך כמו ברווז ועושה קולות של ברווז - זה ברווז, גם אם הם קוראים לזה ברבור.

עודד פריד הוא פעיל לשוויון זכויות לקהילה הגאה ויועץ בתחום המדיניות הציבורית

יש לכם מה להגיד לנו? משהו לספר? רוצים שכולם ישמעו אתכם? כתבו לנו:
Pride@walla.net.il או בוואצאפ-וואלה! גאווה: 054-938-2804

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully