פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "נגד הטבע"? 500 מינים של בעלי חיים מפגינים גאווה

   אחד התירוצים השחוקים של הומופובים וגזענים, הוא שנטייה חד מינית היא "יצר" שיש לאדם, ושהדבר הוא נגד ולא קיים בטבע. אז מעבר לעובדה שמדובר בשטות, אתר "הידען" מפרסם מאמר וחושף למעלה מ-500 מינים של בעלי חיים המקיימים יחסים הומוסקסואליים

   נשרים (ShutterStock)
   נשרים

   בשבועות האחרונים, ובפרט לקראת הבחירות שעברנו, העלו הומופובים רבים פעם נוספת את הטענה כי נטייה חד מינית היא דבר הנוגד את הטבע ואינו נורמלי. הטענה שעולה ברוב המקרים היא שמדובר ב"יצר" שיש רק לאדם ושעליו "להתגבר" עליו כדי לחיות חיים "תקינים" - שזו כמובן שטות מוחלטת.

   למרות שלרוב אנו לא נתקלים אישית בבעלי חיים המנהלים זוגיות חד מינית, הדבר קיים גם קיים בטבע. כבר זמן רב ש זוג נקבות פינגווין מנהלות חיים משותפים בספארי ברמת גן וכן גם שלושה צבים, ואילו הזואולוג, אבי ארבל, מאתר "הידען" (העוסק במדע, טכנולוגיה והיסטוריה) פרסם מאמר מקיף בנושא, החושף למעלה מ-500 מינים של בעלי חיים, המקימיים זוגיות חד מינית.

   אבי מעלה כי הטיעון הנפוץ כי "הומוסקסואליות אינה מביאה צאצאים ולכן אינה טבעית" הינו שטות מוחלטת ומקורה בבורות. נכון להיום המדע מכיר למעלה מ-500 זנים של בעלי חיים המקיימים יחסים חד-מינים (הומוסקסואליים), ואילו על פי דיווחים המספר גדול הרבה יותר, ומגיע לכ-1,500 מינים.

   אנטילופה (ShutterStock)
   אנטילופה

   במאמרו מעלה אבי כי יחסים הומוסקסואליים נמצאים אצל מינים וזנים רבים, בהם חרקים, חסרי חוליות, דגים, זוחלים, דוחיים, עופות ויונקים (ובהם קופים ובני אדם), וכי אצל כל אחד מהם ישנו היבטים שונה של התנהגות זו.

   אצל חלק מהמינים הדבר מתבטא בהליך החיזור, באחרים בהפגנת חיבה, מגע מיני ושאינו מיני (ליטוף, חיבוק, נשיקות) ואף יצירת קשר זוגי קבוע, אשר בחלק מהמקרים הינו מונוגמי. אורך הקשר משתנה בין בעלי החיים. הוא יכול להיות קצר, ומנגד ישנם בעלי חיים החולקים חיים שלמים יחד.

   היבט נוסף של יחסים חד מיניים הינו הורות משותפת וגידול צאצאים. בחלק מהמקרים בני הזוג יוצאים ל"סטוץ" לצורך הרבייה ובחלק אחר "מאמצים" ביצים או עוללים שננטשו. בכל המקרים שני בני או בנות הזוג משתתפים בגידול או בדגירה (במקרה של ביצי עופות), כאשר לא פעם המצב מביא להצלחת ילודה וגידול גבוהים יותר, מאשר בזוגות בעלי חיים "סטרייטים".

   שני כלבים על דשא. (ShutterStock)
   שני כלבים על דשא.

   בגני חיות רבים בעולם נצפו מערכות יחסים חד מיניים. בין היתר בגרמניה, בניו-יורק, יפן ועוד רבים. גם בישראל, מלבד בספארי, ניתן למצוא בגן החיות התנ"כי בירושלים שני נשרים המקיימים קשר זוגי ומיני, ואבי ארבל מוסיף כי כשניתן לזוג ביצת דמה הם מיהרו לדגור עליה, ובהמשך כאשר ניתנה להם אפשרות לאמץ גוזל הם גידלו אותו עד שהגיע לבגרות ושוחרר לטבע.

   במקרים אחרים, האקט ההומוסקסואלי הוא יחלק ממפגן שליטה, כך למשל אצל אנטילופות, שם קיים בכל עדר זכר אלפה המזדווג עם הנקבות, אך כאשר זכר אחר מעוניין להדיח את אלפא הוא יוצא איתו לקרב הכולל קפיצות, רכיבות ואף חדירות מיניות. הליך דומה נצפה אצל ג'ירפות, הזאב האפור, בבונים כאשר בחלק מהמקרים מדובר לא מדובר בקרב אלא המשחק ידידותי.

   מהלך מעניין מתרחש אצל הדולפינים, שם עד גיל 10 של הדולפין מוכרת התנהגות הומוסקסואלית, שבחלק מהמקרים חולפת בסביבות גיל 10 אך במקרים אחרים נצפו דולפינים בוגרים המפגינים התנהגות גאה.

   דולפינים (ShutterStock)
   דולפינים

   אבל כמו אצל בני האדם, גם אצל בעלי החיים, אנחנו לא מדברים על הגדרה אחת ברורה - הומוסקסואליות. גם בקרב בעלי החיים נמצאו עדויות למגדרים שונים, משיכה שונה, מערכות זוגיות הכוללות כמה בני זוג וכן לבי-סקסואליות.

   כך למשל במחקר נמצא שעוף הדורס "פרס מזוקן" חי לרוב בשלישייה, הכוללת שני זכרים ונקבה, כאשר כל השלושה מזדווגים זה עם זה, בקרב ה"שימפנזה הגמדי" נרשמו מגעים מיניים בין מגדרים שונים, וישנם עוד מינים רבים, בהם נצפתה התנהגות גאה, ונראה כי אינה פוגעת בהכרח ברבייה, להפך ייתכן שהיא משפרת את הסיכויים של המתנסים בה להתרבות ולשמר את הגנים שלהם בצאצאיהם.

   ד"ר אבי ארבל הוא זואולוג, מרצה בכיר במכללת סמינר הקיבוצים בתל-אביב. פרסם ספרים אחדים ומאות מאמרים העוסקים בבעלי-חיים ובמסעות ברחבי העולם. לקראת המאמר המלא לחצו כאן.