וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יו"ר רע"מ, מנצור עבאס: שוטח את משנתו שלו, של מפלגתו ושל התנועה האיסלאמית

ערן רוזנצויג

21.3.2020 / 14:45

בראיון לערן רוזנצויג, מספר מנצור עבאס (יושב הראש הנבחר של רע"מ) על גישת המפלגה לסוגיות להט"ביות: בעד טיפול לשינוי נטייה מינית, גם לקטינים, נגד מצעד הגאווה, בעד הסדרה חוקית לפוליגמיה, וההליכה אחרי אמונה ודת

מנצור עבאס

לאחר הבחירות והמלצתם לגנץ לממשלת מיעוט, יו"ר מפלגת רע"מ בראיון לערן רוזנצויג, מתרגל לעמדת הכוח החדשה ופורש את משתנו להנחלת המשפט השרעי המוסלמי אל לב ליבו של חוקי המדינה.

על טיפולי המרה (טיפול לשינוי נטייה מינית) לקטינים להט"בים: "רשויות המדינה צריכים לתת את הטיפול. שיטת הטיפול צריכה להיות שיטה מכבדת כי באלימות אין תוצאות". על מצעד הגאווה: "אנחנו לא בעד. לא נושא שאנחנו צריכים להתחיל לקדם אותו כאילו בואו להיות להט"בים" על האפשרות לנישואים אזרחיים בחברה הערבית: "אנחנו לא מרגישים שיש מישהו בחברה המוסלמית - מוסלמי או מוסלמית שרוצה להתחתן שלא במסגרת הדת" על הפולגימיה: "בעד הסדרה חוקית לפוליגמיה. צריך לאמץ את הדין השרעי". על המצור בעזה: "מדיניות כושלת. בית כלא. מה זה עוזר חוץ מלהרעיב?" מנצור עבאס הוא יושב הראש הנבחר של רע"מ.

רע"מ, אחת המפלגות המרכזיות ברשימה המשותפת, היא המפלגה המייצגת את הפלג הדרומי של התנועה האיסלמית בישראל . תנועה עולמית שחרטה על דגלה את הסיסמה "האיסלם הוא הפתרון" וחותרת להנחלת האיסלם בלבבות האנשים. בישראל בניגוד לעולם, התנועה מטפחת את הלאומיות הערבית ולא רואה בה כמתחרה לתנועה האיסלמית. למרות זאת, התנועה צוברת פופלוריות רבה בקרב ערבי ישראל, על חשבון התנועות הלאומניות והקומנסטיות, שלנוכח השינויים מתקשות להשאר רלוונטיות בציבור הערבי. לא בכדי מנצור עבאס, נבחר להיות מנהיגה. מצליח ומשכיל, כרזימיטי ומדבר בנועם, נחשב לסמן המתון במפלגתו. כבר מימי נערותו הוא החל לשאת דרושות במסגדים.

הוא בוגר לימודי רפואת שניים מהאוניברסיטת העברית ובמקביל למד לימודים איסלמיים אצל השייח עבדאללה נימר דריווש מאבי התנועה האיסלמית בישראל. כעת עבאס הוא בעמדת כוח, משוחח בגילוי לב על איך הוא רואה את דמותה של החדשה של מדינת ישראל. תתחילו להתרגל.

אחמד טיבי, במהלך נאומו לאחר תוצאות המדגם במטה המלפגה בשפרעם 2 במרץ 2020. דוד כהן פלאש 90, אתר רשמי
אחמד טיבי, במהלך נאומו לאחר תוצאות המדגם. קרדיט: דוד כהן, פלאש 90/אתר רשמי, דוד כהן פלאש 90

מה עמדתכם בנושאים הלהט"בים?

אנחנו באים בגישה המוסלמית השמרנית. אנחנו תנועה דתית.

קיימת אלימות הולכת ומתגברת של בני נוער נגד להט"בים בחברה הערבית בישראל. מנגד בתי ספר ערביים מסרבים להכניס ארגונים להט"בים להסברה בעניין

האירגונים לא צריכים להכנס. המורים צריכים לחנך. יש לנו עמדה דתית שלא מושפעת מעמדות פוליטיות. אנחנו נגד אלימות. אבל אנחנו תנועה שבאה מתוך דת האסלם. אנחנו רוצים לשמור על המשפחה במסגרת המסורתית שלה ולכן פה ההתייחסות היא התייחסות דתית ולא מעבר לזה. אם יש מישהו במשפחה צריך לטפל ולנסות לעזור ולשמור על המשפחה ולא לפרק אותה לרסיסים.

אם היה בא מישהו ואומר לך שיש לו בן הומו והוא שוקל לקחת אותו לטיפול לשינוי הנטייה המינית, היית תומך בצעד?

אני חושב שכן צריך להגיש להם עזרה. אני עצמי נתקלתי בבחור אחד והוא רוצה עזרה. הוא מודע לזה שיש לו נטיות מיניות מסוימות (ע"ר: נטיות חד מינית) ויש לו גם בתוכו אמונות מסוימות (ע"ר: אמנות דתיות איסלמיות) וביקש עזרה, ואנחנו ניסנו לעזור לו. למה לא לעזור לו?

בן כמה הוא היה?

בחור בן 25

איזה טיפול עשיתם לו?

אני לא רוצה להתייחס לזה

ואם הוא היה בן 16?

גם. אני חושב שהמדינה צריכה למצוא מסגרת מתאימה שתתן עזרה לאנשים האלה. בכל הנושאים, גם החברתית הסוציאלית גם הנפשית גם הפסיכולוגית גם חינוכית. ראוי שהמדינה והרשויות יתנו את הטיפול ההולם להתנהגות הולמת. מי שרוצה להמשיך בדרך הזאת ומאמין בה... אז מה אפשר לעשות? אבל מי שרוצה את העזרה צריך לתת לו את העזרה המתאימה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קופת החולים המובילה מציגה: השירותים שיהפכו את החיים שלכם לקלים יותר

בשיתוף כללית
קמפיין הרשימה המשותפת "יאללה משותפת!" בחירות 2020. דוברות הרשימה המשותפת, אתר רשמי
קמפיין הרשימה המשותפת "יאללה משותפת!" בחירות 2020 קרדיט: דוברות הרשימה/אתר רשמי, דוברות הרשימה המשותפת

התנועה שלכם התנגדה למצעד גאווה בירושלים. התנועה שלכם התנגדה למצעד

אנחנו לא בעד לתת לזה עדיפות. אמרתי לך את המסגרת שאני מאמין בה. אבל זה לא נושא שאנחנו צריכים להתחיל לקדם אותו, כאילו "בואו להיות להט"בים". לא!. אני מודע לנושא הזה מכיוון הרפואי ומהלימודים שלי ויש הרבה דברים שאפשר לומר בנושא אבל זה לא העניין. שיטת הטיפול צריכה להיות שיטה הולמת מכבדת ומי שרוצה עזרה מהאוכלוסייה זו, צריך להגיש לו את העזרה הראויה. להכריח אותם בדרכי אלימות זאת לא השיטה כי זה לא ייתן תוצאות.

יש קריאות לקיים מצעד גאווה בעיר ערבית גדולה בנצרת או במקום אחר. תהיה מוכן לקרוא לציבור לא להפעיל אלימות?

לא. זהו אני רוצה להפסיק את הראיון. תודה לך. אתה לוקח את הדברים למקום אחר.

נעבור לנושאים אחרים: ליברמן התנה את הכניסה שלו לתמיכה לממשלה בנושא נישואים אזרחיים. אתם תסכימו להכנס לממשלה שתפעל לנישואים אזרחיים?

בקשר לנישואים האזרחים אנחנו לומדים את הנושא הזה, מה ההשלכות שלו על החברה הערבית ומה הקריטריונים שיקבעו שם. אנחנו נלמד אותו. גם הנושא של הנישואים אצלנו במיוחד בחברה המוסלמית אנשים מתחתנים. אין לנו את הבעיות שיש בחברה היהודית שאנשים לא יכולים להתחתן כי יש בעיות הלכתיות. איתם אני עדיין לא בקיא בנושא. אצלנו המוסלמים אין את הבעיה הזאת. מי שרוצה להתחתן כן יכול להתחתן. המסגרת הדתית היא מסגרת שמקובלת על כל החברה המוסלמית.

אבל אתה יודע שאישה מוסלמית לא יכולה להתחתן עם יהודי

מבחינת ההלכה האיסלמית אישה מוסלמית מתחתנת רק עם מישהו מוסלמי. יש אנשים שבוחרים להתחתן לא במסגרת הזו אז הם עושים את זה. לא מחכים לפסק הלכה ולא להכרה של המדינה. הם עושים את זה. מי שרוצה שימצא מסגרת נוספת המסגרת צריכה להיות אלטרנטיבה למשהו. אין לנו את הבעיה הזו. אנחנו לא מרגישים שיש מישהו בחברה המוסלמית שיש מישהו או מישהי מוסלמי או מוסלמית שרוצה להתחתן שלא במסגרת הדת.

בימין אומרים שצריך להעמיד לדין את מי שמתחתן בנישואים פוליגמיים ואפילו את אנשי הדת בבית הדין השרעיים שמחתנים

בקשר לימין והניסיות לקשור את הנושא הזה לאנשים שיש להם רק בראש... סופרים כמה ערבים נולדים. זו גישה גזענית. השרה שקד ניסתה את זה אבל בסופו של דבר כשירדה לפרטים והיא הבינה את התופעה הזו היא זנחה את הגישה הזו. זו גישה שמושפעת מאידאלוגיות גזעניות.

מצד שני יש מן דואליות של המדינה לתופעה זו. זו אמנם עבירה להתחתן עם אישה שניה אבל מצד שני הסידרו את נישואים לאישה השניה במסגרת ידועים בציבור שהיא מסגרת נוספת לריבוי נישואים. בנישואים לאישה נוספת, היום בתי הדין השרעיים לא עושים הסכם נישואים שניים. אבל מה שעושים אנשי הדת ולא בתי הדין כן עושים את החוזיים השניים מחוץ למסגרת הרישמית המדינה וזה יוצר בעיות ולומדים מה שעושים אצל היהודים.

מבחינה הלכתית יש חוזים אבל מבחינה חוקית היא במסגרת ידועים בציבור. זה מבזה את האנשים והמדינה עצמה. צריך להסדיר את זה בחוק. זה מיוחד לאוכלוסייה המוסלמית. יש לתת החוק האיסלמי להתפתח לכיוון ולתת מענה לכיוון החוק השרעי. אנחנו בעד להסדרה חוקית לפוליגמיה. המדינה צריכה לאמץ את החוק השקעי בעניין הזה בתוך הדת האיסלם. אנחנו נגד הפללה של הפוליגמיה. אלא אם כן יש הזנחה מהכיוון הזה.

אבל אתם, בניגוד למפלגות יהודיות, בעד הסרת המצור גם לפני סידורי ביטחון זה לא בדיוק אותה העמדה

למה המצור? כדי למנוע נשק? מה מועיל המצור למדינת ישראל? 13 שנים אחרי הארגונים הפלסטינים חלשים פחות? לא. הארגונים הפלסטינים מתחזקים ומתחזקים. המצור לא פתרון. לכן מה זה מועיל חוץ מלהרעיב? זה בית כלא של אנשים. אפילו רק הג'יהד האיסלמי יכול להכניס את חצי המדינת ישראל למקלטים. אז מה הוא השיג? הוא לא מנע את הכוח הצבאי של הארגונים להתחזק. המצור עושה אבו עלי על האנשים החלשים החולים. זו מדיניות כושלת שלא משיגה תוצאות.

למרות התיחסותו של עבאס לעניין באומרו כי יש למצוא דרך לא אלימה, לאחרונה נחשפנו לגל אלימות קשה כנגד להט"בים ערבים. רק באוגוסט האחרון, חשף 'הצינור' (רשת 13) כי ב'כנסיית רוח הקודש' בנצרת, נערכו, בין היתר, טקסי המרה אלימים ללהט"בים, שכללו, לכאורה, תקיפות מיניות אלימות על ידי גברי הקהילה. אחד הקורבנות סיפר על אונס במסגרת הטיפולים. בנוסף, בדצמבר האחרון שתי טרנסג'נדריות מתל אביב הוכו קשות באזור רמאללה, אליה הגיעו עבור טיפול רפואי לשינוי מין. מכוניתן נהרסה בידי המון, ואחת מהן סיפרה לאחר מכן כי "אמרו שיתלו וישרפו אותנו".

כמו כן עד היום לא נמצאו האשמים בהיעלמותו של ענאן זהאדה, הומוסקסואל, תושב הדרום, אשר בסופה של חקירה משטרתית, כל בני המשפחה שנעצרו בחשד כי היו מעורבים בחטיפתו ורציחתו שוחררו. מקרה נוסף אירע שנה שעברה, בו נחשפנו לניסיון הרצח, לכאורה, שיוחס לשלושה תושבי טמרה, כנגד אחיהם בן ה-16 מחוץ ל'בית דרור' בת"א. בתחילת 2019 פורסמה תקיפה נוספת מחוץ למועדון 'האומן 17', בתל אביב, בה סיפר עידו מאיר, שהותקף: "הם לא היו *רק* צעירים מיפו. הם לא היו *רק פורעי חוק*. הם היו ערבים. ובכך שאני מודה בזה אין בכוונתי להכתים ציבור שלם, ואני מקווה שאנשים ישכילו לעכל דעה מורכבת ולא להכריז עליי כגזען, כפי שקרה לצערי מאז שפרסמתי פוסט בנושא".

חשוב לזכור שבכל הנוגע לטיפולי המרה, עמדת המומחים ברורה, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה התייחס לעניין בעבר ואמר כי הם "מסבים נזק חמור לנפשו של המטופל", וכן הם עלולים להוביל להתאבדות.

תגובת חוש"ן: "האירגונים (ארגוני להט"ב) לא צריכים להכנס (לבתי הספר). המורים צריכים לחנך. יש לנו עמדה דתית שלא מושפעת מעמדות פוליטיות. אנחנו נגד אלימות. אבל אנחנו תנועה שבאה מתוך דת האסלם. אנחנו רוצים לשמור על המשפחה במסגרת המסורתית שלה ולכן פה ההתייחסות היא התייחסות דתית ולא מעבר לזה."

מנצור עבאס, יושב הראש הנבחר של רע"מ, לא מאמין שחוש"ן צריכה להכנס לבתי הספר. אנחנו כאן כדי להזכיר כי בנות ובני נוער להט"ב סובלות.ים פי כמה מחבריהם מגילויי אלימות ושנאה - בכל המגזרים. הדבר היחיד שאפשר לעשות הוא להגיע לכל בית ספר במדינה, לכל מגזר ולכל גיל ולחנך לסובלנות, כדי להטמיע את החשיבה שלכל בני האדם מגיע יחס של כבוד ותחושת ביטחון.

מחכות לחזור לשגרה ולעשות חוש"ן בכל מקום, גם בניגוד לעמדת מנהיגים פוליטיים שונים מכל הקבוצות בחברה.

תגובתו של ח"כ של ניצן הורביץ: דבריו של עבאס מגונים ומסוכנים. לכל אדם, בכל מקום הזכות לחיות כפי שיבחר, ללא פחד מגזענות והומופוביה. טיפולי המרה זו פרקטיקה אסורה ומסוכנת שגורמת נזק כבד, לפעמים בלתי הפיך לנפש האדם. אף אחד לא זקוק להמרה מלבד מפיצי ההומופוביה.

  • עוד באותו נושא:
  • להט"ב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully